רופא עור מומחה, רואים את ההבדל

טיפול באקנה

אקנה, הפרעת העור השכיחה ביותר, משפיעה על מיליוני בני אדם. אקנה נגרמת על-ידי שילוב של מספר גורמים – גנטי, הורמונלי, תזונתי וסביבתי. לעתים קרובות, מטופלים סבורים שיש להם אקנה אך למעשה יש להם תופעה שרק נראית כמו אקנה (למשל, אקנה רוזציאה, דרמטיטיס פה וסנטר), אך מצריכה טיפול שונה לחלוטין. כל סוג של אקנה מגיב באופן שונה, בהתאם לסוג הטיפול. לחץ או הורמונים שממריצים ייצור יתר של שמנוניות גורמים ליצירת פצעוני אקנה, בדרך כלל על הפנים, החזה והגב.

ייצור שמנוניות מוגבר גורם לזקיקי העור לחסימה ולדלקתיות. כ-85% מהמתבגרים מפתחים אקנה, שלעתים עשויה להימשך שנים; כ-20% מהמבוגרים סובלים מאקנה. אקנה עיקשת עלולה לגרום למבוכה חברתית ולהשפיע לרעה על הדימוי העצמי. מקרי אקנה קשים עלולים לגרום לצלקות קבועות אם אינם מטופלים בהתאם.

גישת הטיפול

אין טיפול מקיף לאקנה, וכל מקרה יגיב באופן שונה לטיפול. כיום, ישנן אפשרויות טיפול רבות, בטוחות ויעילות, אשר מניבות תוצאות ארוכות טווח. לד"ר פרידמן עשרות שנות ניסיון באבחון ובטיפול בסוגים שונים של אקנה אצל מתבגרים ומבוגרים. תכניות הטיפול שלו כוללות שיטות למניעת צלקות וטיפול בצלקות כתוצאה מאקנה. ד"ר פרידמן בוחן כל מקרה לגופו כדי להעריך את חומרתו, והוא יעבוד יחד עם המטופל כדי לגבש תכנית טיפול שוטפת שיעזרו להתגבר על האקנה.

יש כמה נקודות שיש לקחת בחשבון כדי ליצור טיפול מוצלח באקנה:

אבחון מדויק של האקנה וסוג האקנה

גורמים תורמים

מצב רפואי נוסף

טיפול עורי

טיפול בתרופות

טיפול במכשיר

אבחון מדויק של האקנה וסוג האקנה

לעתים קרובות, מטופלים סבורים שיש להם אקנה אך למעשה יש להם תופעה שרק נראית כמו אקנה, אך מצריכה טיפול שונה לחלוטין (למשל: אקנה רוזציאה, דרמטיטיס פה וסנטר).

לעתים קרובות, למטופלים יש סוג אחד של אקנה, כמו אקנה קומדונלי, והם יטופלו כאילו הם סובלים מחטטים מוגלתיים (papular acne), או שיש להם נגעים ציסטיים והם יטופלו כאילו הם סובלים מחטטים מוגלתיים.

כדי להתאים את סוג הטיפול הספציפי, יש צורך באבחון מדויק.

גורמים תורמים

לפני תחילת מתן טיפול רפואי, ד"ר פרידמן סבור שמוטב לזהות ולמנוע כל הרגל שעשוי לתרום לאקנה או לגרום לה. בין הבירורים:

באיזו תדירות המטופל שוטף את פניו?
באיזה סוג של סבון פנים הוא משתמש?
באיזה סוג של קוסמטיקה המטופל משתמש לשיערו?
באיזה סוג של מייקאפ המטופל משתמש?
איך מורכבת התזונה של המטופל?
האם המטופל נוהג לגעת בפניו?
האם יש למטופל עודף הורמונים?

מצב רפואי נוסף

האם למטופל יש היסטוריה של מחלת כבד או דיכאון, שישפיעו על בחירת סוג הטיפול?

Male with acne on his forehead

טיפול עורי

כמעט כל מטופל אקנה (למעט אלה שלוקחים רואקוטן) יקבל המלצה להתחיל במערך טיפולי מקומי, שיכלול שניים-שלושה קרמי מרשם לשימוש פעמיים ביום. לעתים קרובות, שימוש קבוע בקרמים מתאימים עשוי לעזור למטופלים להימנע מבליעת תרופות. ברגע שהושגה שליטה על האקנה, ד"ר פרידמן יפחית את מספר הקרמים כדי לשמר את התוצאות.

טיפול בתרופות

ישנם שני סוגים של טיפול בתרופות – אנטיביוטיקה ורואקוטן. כדורי אנטיביוטיקה יכולים להתווסף למערך הטיפול המקומי שצוין לעיל אצל מטופלים בעלי חטטים מוגלתיים ברמה בינונית, שהטיפול המקומי על העור לא הועיל להם מספיק. באופן כללי, המטופלים נוטלים את כדורי האנטיביוטיקה במשך חודשיים עד שישה חודשים.

רואקוטן הוא טיפול המיועד למטופלים שסובלים מחטטים מוגלתיים ברמה בינונית עד קשה, או לאלה הסובלים מאקנה של נגעים ציסטיים. רוב (אבל לא כל) המטופלים מגיבים לסבב אחד של רואקוטן כדי להגיע לתוצאות קבע. למטופלים בעלי היסטוריה של דיכאון או הפטיטיס, או כאלה שאינן מסוגלות למנוע הריון, מומלץ לא להשתמש ברואקוטן.

טיפול במכשירים

ה- IPL/Deep heating/Peeling של ד"ר פרידמן הוא טיפול חדש יחסית, בעל תוצאות מבטיחות. הוא מיועד למטופלים שהאקנה שלהם אינו מגיב לטיפולים קונבנציונליים, אך הם אינם מוכנים או אינם יכולים ליטול רואקוטן. מדובר בטיפולים מרובים, שיכולים להימשך 4-6 חודשים במרווחים של שבועיים-שלושה כדי להשיג תוצאות ארוכות טווח.

איך ד"ר פרידמן מתייחס למטופלי האקנה שלו?

כל מטופל אקנה הוא ייחודי ויש להתייחס אליו באופן פרטני. המקרה הספציפי שלכם ייבדק וינותח, וד"ר פרידמן ירכיב לכם תכנית טיפול מותאמת אישית שתוכלו לעמוד בה.

איך מתחילים?

ד"ר פרידמן וצוותו ישמחו לדון אתך באפשרויות הטיפול הנוגעות לעורך. הרגישי חופשי להתקשר ולקבוע פגישת ייעוץ במשרדינו בירושלים או בתל אביב. ד"ר פרידמן וצוותו מעניקים טיפול אישי לתושבי אזורי ירושלים ותל אביב, בעזרת טכנולוגיה מתקדמת, תוך הקפדה על בריאות אופטימלית, אסתטיקה ושביעות רצון של המטופלות. לקבלת מידע נוסף ולקביעת פגישת ייעוץ, צרו קשר בטלפון 02-563-5673.