רופא עור מומחה, רואים את ההבדל

טיפולי בוטוקס/ דיספורט

נראים מתוחים?

הקמטים במצח גורמים לנו להיראות מתוחים. הטיפול בבוטוקס משמש להרפיית קמטים אלה, המופיעים כשאנו מרימים את הגבות. מטרת הטיפול בבוטוקס היא להרפות בעדינות, אך לא לנטרל לחלוטין, את השרירים הללו, כדי לא לגרום לצניחה של הגבות ולא ליצור מראה לא טבעי וחסר הבעה. הטיפול בבוטוקס באזור זה עשוי לגרום גם להרמה עדינה של הגבות.

מהו בוטוקס?

בוטוקס הוא חומר שמוחדר תחת העור כדי להרפות את השרירים שגורמים לקמטי ההבעה. על ידי הרפיית השרירים כמו אלה שגורמים לקמטי הזעף שעל המצח, אפשר לשפר את מראה הפנים. הבוטוקס יכול לטפל בקמטים עדינים, קמטי זעף והקמטוטים שמסביב לעיניים. לאחר הטיפול, העור נראה חלק יותר. שרירי פנים שאינם קשורים ימשיכו להתכווץ כרגיל, כך שהבעת הפנים הנורמלית אינה משתנה. אם הקמטים עמוקים מאוד, ייתכן שתצטרכי לשקול גם טיפול בחומר מילוי.

האם בוטוקס/ דיספורט הם רעל?

זה שנים רבות נעשה שימוש בבוטוקס/ דיספורט ברחבי העולם לטיפול בבעיות קוסמטיות (קמטים) ובעיות לא-קוסמטיות (כאבי ראש, הזעה, עווית שרירים וכו'). ד"ר פרידמן מטפל במטופליו אך ורק בבוטוקס או בדיספורט. בוטוקס BOTOX ® הוא חלבון מטוהר והוא בטוח מאוד לשימוש כשהוא מצוי בידי בעל ניסיון.

האם בוטוקס יכול למנוע קמטים?

בהחלט. בוטוקס יכול להעלים או להפחית זמנית קמטים אופקיים באזור המצח, קמטי זעף אנכיים וקמטוטים מסביב לעיניים. ההזרקות מאטות את פעולת השרירים המתכווצים מאות פעמים ביום, ובסופו של דבר גורמים להיווצרות הקמטים על פני העור.

במה שונה בוטוקס מחומרי מילוי?

בוטוקס מוזרק אל תוך השריר הגורם לקמטי ההבעה, ואילו חומרי מילוי מוזרקים ישירות אל תוך הקמט.

מה עדיף, בוטוקס או חומרי מילוי?

תלוי בסיבה להיווצרות הקמט. אם הקמט נגרם כתוצאה מפעילות שרירית, על פי רוב מוטב להתחיל טיפול בבוטוקס, זאת משום שבדרך כלל, בוטוקס מספיק כדי להרפות את השריר שיוצר את הקמט, וכך ייווצר שיפור מספק בעזרת בוטוקס בלבד. אולם אם הקמט שלך עמוק, בוטוקס יקנה לך רק שיפור חלק וייתכן שתצטרכי תוספת של חומר מילוי כדי להגיע לתוצאות טובות עוד יותר. עדיין מוטב להשתמש תחילה בבוטוקס, כך שתצטרכי פחות חומר מילוי וכדי שחומר המילוי יחזיק מעמד זמן רב יותר.

מהו הגיל האידיאלי לתחילת שימוש בבוטוקס?

אין צורך להשתמש בבוטוקס לפני שיש קמטים שצריך להסתיר. אם יש לך פעילות שרירית שיוצרת קמט רק כאשר את מכווצת את השריר, הטעם להשתמש בבוטוקס בשלב מוקדם הוא כדי למנוע היווצרות קמט שיופיע גם אם השריר אינו מתכווץ.

אם כבר יש לך קמט גם כאשר השריר אינו מתכווץ, הטעם להתחיל בטיפול בבוטוקס הוא כדי למנוע את העמקת הקמט. אין כל בעיה בשימוש ארוך טווח בבוטוקס.

בכפוף לגזע, לגנטיקה שלך ולחשיפה קודמת לשמש, ייתכן שתחווי הזדקנות מוקדמת של העור אשר טיפול בבוטוקס עשוי להועיל לה. לעתים, בוטוקס עשוי להועיל לבנות עשרים ומשהו שקמטים דקים כבר מתחילים להיווצר בעורן. על פי רוב, לבעלות עור בהיר (נשים לבנות בהירות עור), כדאי להתחיל בטיפול בבוטוקס בתחילת שנות השלושים לחייהן כדי להימנע מהתפתחות של קמטים. אצל נשים כהות עור, אפשר להמתין עם השימוש בבוטוקס עד סוף שנות השלושים.

האם הטיפול בבוטוקס יגרום לי להרגיש רדום ולהיראות קפוא?

הטיפול לא ישפיע על העצבים הגורמים תחושה, ולא תחושי רדומה. כאשר עושים שימוש נכון בבוטוקס, הוא יכול לגרום למראה מושך, נינוח ונעים. אולם אם מזריקים יותר מדי, עלול להתקבל מראה קפוא ולא טבעי. לכן חשוב לפנות לטיפול אצל רופא שיודע לקבוע מה גודל השרירים וכמה בוטוקס תצטרכי.

האם חבריי יבחינו שעשיתי טיפול בבוטוקס?

כן ולא. תוצאה טובה תגרום לך להיראות רעננה ועליזה יותר, ואולי אף צעירה יותר. סימנים מחשידים להזרקה לא-טובה של בוטוקס הם מצח חלק ובוהק, או מצח וקמטי עיניים שאינם זזים כשאת בוכה או צוחקת. אדם מן השורה יבחין שעברת טיפול בבוטוקס אם התוצאות אינן נראות טבעיות והמראה מוגזם או טוב מדי. המטרה של הליך שיפור המראה היא לגרום למראה נינוח, רגוע וטבעי בלי שאנשים יבחינו שעשית זאת. ייתכן שישאלו אותך אם חזרת מחופשה או אם שינית תספורת. טיפול בבוטוקס אמור להקנות לך מראה נינוח, לא מראה קפוא.

האם השימוש בבוטוקס כואב?

המחשבה על זריקה די בה כדי להרתיע אנשים מסוימים ולדחות לחלוטין את רעיון הטיפול, אבל אין סיבה לדאגה. ההזרקות נעשות במזרקים דקיקים ביותר, ורוב המטופלות מדווחות על תחושת דקירה עדינה ביותר בעת ההזרקה. לד"ר פרידמן יש טכניקה מיוחדת שמפחיתה את תחושת אי הנוחות. המטופלות מופתעות בדרך כלל מכך שכמעט לא חשו דבר בעת הטיפול, במיוחד אם עברו טיפול דומה במקום אחר

למה אפשר לצפות ביום שאחרי הטיפול בבוטוקס?

לא הרבה. התוצאות מתחילות להיראות כמה לאחר כמה ימים, והן מתפתחות בהדרגה במשך שבועיים. מטופלות שנוטלות תרופות המכילות אספירין או נוגדי דלקת שאינם סטרואידים עשויות לפתח סימנים כחולים קטנים. המטופלות יכולות להשתמש במייקאפ מיד אבל עליהן להימנע ממאמץ גופני במשך 24 שעות. בדרך כלל לוקח 3-5 ימים עד שהתוצאות ניכרות, ובתוך שבוע זה נראה אפילו טוב יותר. כדי לשפר עוד יותר את השפעת הטיפול, הרבי לחייך ולכווץ גבות במשך שעתיים מתום הטיפול, הימנעי מנגיעה או מעיסוי באזור הטיפול והישארי בתנוחת שכיבה במשך 90 דקות כדי שהחומר יישאר היכן שהוא אמור להיות.

כמה זמן תחזיק השפעת הטיפול בבוטוקס?

השפעת הבוטוקס/ דיספורט היא זמנית, ונמשכת בדרך כלל 3 עד 6 חודשים. עם זאת, בוטוקס הוא המוצר היחיד שמפחית קמטים כשאת מחייכת, מכווצת גבות ומרימה את המצח. אם נחשוב על הדימוי של חולצה מגוהצת היטב שנשארת מקופלת כל הזמן, הקמטים שיופיעו עם הזמן יהפכו חלק מן החולצה. הדבר אמור גם לגבי הפנים: אם את מחייכת, מכווצת גבות ומרימה את המצח כל הזמן, הקמטים שמופיעים תחילה רק כשאת מזיזה את פנייך יהפכו לבסוף להיות טבועים בפנייך, ויעמיקו עם הזמן. כאשר זה קורה, בוטוקס יכול לעזור מעט מאוד. מעבר ליתרון העצום של בוטוקס במניעה או בצמצום של התפתחות קמטים טבועים לאורך זמן, בוטוקס יתרום לשיפור המראה שלך באופן מיידי, שכן הקמטים לא יופיעו כשאת צוחקת, מכווצת גבות וכו'. אין ספק שהשפעות הבוטוקס יכולות להיות מרשימות, ולהצעיר את המראה שלך בעשר שנים. אבל כמה זמן זה יחזיק מעמד? בממוצע, השפעת הבוטוקס נמשכת סביב 4 חודשים וחשוב להבין שהמראה שלך יחזור להיות בדיוק כפי שהיה לאחר פרק הזמן הזה.

יש שונות מסוימת בין מטופלות; אצל חלק ההשפעות נמשכות רק חודשיים, ואצל אחרות הן עשויות להימשך שישה חודשים. תלוי כמה את מפעילה את השרירים. אם את שולטת היטב בשרירי ההבעה שלך ומקמטת את פנייך רק כשאת רוצה בכך, תצטרכי כנראה לחזור על הטיפול בכל שישה חודשים. אם את שולטת באופן חלקי בשרירי ההבעה, והפנים מתקמטים גם כשאינך מתכוונת, ייתכן שתצטרכי לבצע את הטיפול הבא כעבור ארבעה חודשים. ואם שרירי ההבעה שלך מתכווצים בלי הרף ואת מקמטת את פנייך כל הזמן, ייתכן שתצטרכי טיפול כבר אחרי חודשיים.

באופן כללי, אם אינך ממתינה עד שהשריר יחזור לפעילות מלאה אלא חוזרת על הטיפול ממש כאשר השריר מתחיל להתכווץ שוב, הדבר יגדיל את המרווחים שבין הטיפולים בעתיד. לפיכך, מומלץ שבשנה הראשונה, תקבעי טיפולים מדי ארבעה חודשים. כך תגדל הסבירות שאחרי השנה הראשונה, תצטרכי לעבור טיפולים רק פעמיים עד שלוש בשנה.

בתוך כמה חודשים, הקמטים יחזרו בהדרגה למראה שלהם טרם הטיפול. פעילות שרירית מתמשכת תגרום להם להיראות גרוע יותר אם לא חוזרים על הטיפול.

האם לבוטוקס יש השפעות לוואי?

בוטוקס ידוע כאחד הטיפולים הקוסמטיים הבטוחים ביותר. נדיר שיש השפעות לוואי רציניות, והן תמיד זמניות; משום כך זהו אחד הטיפולים הקוסמטיים הפופולריים ביותר בעולם.

השפעת הלוואי הנפוצה ביותר היא הופעת חבורות. כדי להימנע מהופעת חבורות, יש להימנע מנטילת אספירין, תרופות נוגדות דלקת או ויטמין E 48 שעות לפני הטיפול. לעתים נדירות עשויה להתפתח תחושת נימול חולפת באזור הטיפול. ישנם סיכונים הכרוכים בבוטוקס על אף שהם אינם קבועים שכן המולקולה מתעכלת במלואה על ידי הגוף לאחר ארבעה חודשים. השפעות הלוואי המטרידות ביותר של בוטוקס הן צניחת עפעפיים ומצח קפוא. צניחת עפעפיים נגרמת כאשר בוטוקס משפיע שלא במתכוון על השרירים האחראים על העפעפיים, וכתוצאה מכך הם מתחילים לצנוח. טיפות עיניים יכולות לפתור בעיה זו, אבל יש לטפטף אותן בכל יום. מצח קפוא נגרם כתוצאה מהזרקת יתר של בוטוקס לאזור המצח, כך שנוצר מראה לא טבעי משום שאינך יכולה להניע אותו כלל. זה עלול לקרות בידי מטפל לא מנוסה דיו.

למטופלים הסובלים ממיאסתניה גראביס אסור לעבור טיפול בבוטוקס. כמו כן, לאלה שיהיו מרוצים אך ורק אם ישיגו מראה קפוא כדאי להמליץ לא לעבור טיפול.

האם הטיפול בבוטוקס יקר?

בהשוואה לניתוח, הטיפול בבוטוקס זול ביותר והתוצאות מרשימות מאוד. לא נדרש זמן החלמה לאחר הטיפול, ופירוש הדבר שאין צורך לקחת חופש מהעבודה ולאבד הכנסה. עם זאת, זהו טיפול שיש לחזור עליו בהתמדה (מדי ששה חודשים) אם רוצים לשמור על אותו המראה. ברגע שמפסיקים להשתמש בבוטוקס, הקמטים יחזרו כפי שהיו קודם לכן, או קצת יותר טוב אם תפסיקי להפעיל את השרירים הללו. הרעלנים מגיעים מיובשים ויש להוסיף להם נוזלים, ויש רופאים שמדללים יותר מדי או לא מדללים מספיק. איכות התוצאה תלויה תמיד במי שמחזיק את המזרק.

מה מיוחד בבוטוקס לקמטים שבין העיניים?

הקמטים באזור זה גורמים לך להיראות כעוסה, ולכן זהו האזור הפופולרי ביותר לשימוש בבוטוקס. מטרת הטיפול היא להפחית את פעילות השרירים הגורמים לקמט הזעף. הדבר יקנה שיפור ניכר בעומק הקמט. אם הקמט היה עמוק מאוד לפני הטיפול וגם לאחר הטיפול בהרפיית השרירים נותר קמט, ייתכן שתשקלי לשפר את מראה הקמט בעזרת חומר מילוי.

פחות מ-1% מהמטופלות מדווחות על תחושת "כבדות" או "צניחה" זמנית.

מה מיוחד בבוטוקס לקמטי המצח?

כאן, פחות פירושו יותר. מראה נינוח, טבעי ו"לא עשוי" עדיף על הסרה מוחלטת של כל קמטי המצח. זאת משום שאם יוסרו כל קמטי המצח שלך:

את תיראי לא טבעית ומוגזמת

לא תוכלי להביע את ההבעה ה"מופתעת", המקובלת חברתית

תחושי כבדות עד לגבות משום שהשריר המטופל מרים את הגבות ואם השריר הזה רפוי לגמרי כדי להעלים כל קמט, את עלולה להתקשות בהרמת הגבות.

מה מיוחד בבוטוקס לקמטים שמסביב לעיניים?

באזור זה, השימוש בבוטוקס מיועד לקמטים המופיעים רק כשאת מחייכת. לעתים הטיפול בשרירים אלה ירים את הגבה הרוחבית. הקמטים מתחת לעפעף התחתון אינם מטופלים, כך שלא תהיה השפעה על שרירי הלחי שעשויים להשפיע על תנועת הפה.

הזרקת בוטוקס מסביב לעין מיועדת בראש ובראשונה להרפות את השריר שיוצר את הקמטים מסביב לעין. כמו כן, הטיפול בבוטוקס עשוי לגרום לעין להיראות פקוחה יותר. שוב, המטרה היא להרפות את השרירים ולא להקפיא אותם. אם השרירים קפואים, תיראי לא טבעית כשאת מחייכת.

למה אני רואה קמטי הבעה מסוימים גם לאחר הטיפול?

יש לכך שתי סיבות בדרך כלל:

א. מטרת הטיפול איננה להעלים לחלוטין כל קמט מפנייך, משום שהדבר יגרום למראה לא טבעי או יגרור בעיות בחלקים מפנייך, כגון הצנחת הגבות

ב. הקמט היה עמוק מדי מלכתחילה ותצטרכי גם חומר מילוי (בתוספת תשלום) להשגת תוצאה אופטימלית. שוב, הסיבה להתחיל בטיפול בבוטוקס אפילו לקמטים עמוקים היא שצריך לחול שיפור מסוים בעומק הקמט, כדי שמצב הקמט לא יחמיר וחשוב מכל, כאשר מזריקים חומר מילוי, את תזדקקי לפחות חומר מילוי והוא יחזיק זמן רב יותר מאשר מה שיקרה אם לא תשתמשי בבוטוקס תחילה.

אילו יתרונות לא-צפויים כרוכים בטיפול בבוטוקס?

אצל חלק מהמטופלות נעלמו כאבי הראש והמיגרנות. זה קורה אצל מטופלות שמפעילות את שרירי המצח והגבות בעתות לחץ ומתח. כאשר השרירים רפויים בעזרת הבוטוקס, גם כאבי הראש מתפוגגים.

מתי אתחיל לראות את תוצאות הטיפול בבוטוקס?

בממוצע, התוצאות ניכרות לעין בתוך 7 עד 10 ימים לאחר הטיפול. ייתכן שתתחילי לראות את התוצאות כבר לאחר 3 עד 5 ימים. שבוע לאחר הטיפול, תחזרי לקליניקה שלנו כדי להעריך את ההתקדמות וכדי לקבוע אם יש צורך בהזרקות בוטוקס נוספות.

חלק מהמטופלות נוהגות לבחור בהרפיה חלקית בלבד של השרירים, כדי לאפשר תנועתיות מסוימת במטרה להשיג מראה טבעי יותר. אולם יש מטופלות שמעדיפות הרפיה מוחלטת של השרירים, והדבר מצריך שימוש ביותר יחידות בוטוקס.

איך מתחילים?

ד"ר פרידמן וצוותו ישמחו לדון אתך באפשרויות הטיפול הנוגעות לעורך. הרגישי חופשי להתקשר ולקבוע פגישת ייעוץ במשרדינו בירושלים או בתל אביב. ד"ר פרידמן וצוותו מעניקים טיפול אישי לתושבי אזורי ירושלים ותל אביב, בעזרת טכנולוגיה מתקדמת, תוך הקפדה על בריאות אופטימלית, אסתטיקה ושביעות רצון של המטופלות. לקבלת מידע נוסף ולקביעת פגישת ייעוץ, צרו קשר בטלפון 02-563-5673.